Kdo provozuje e-shop, měl by se také zamyslet nad tím, do čeho a jak bude balit odesílané zboží svým zákazníkům. Zpočátku se vám může nabízet obejít několik kontejnerů s tříděným odpadem ve městě, vyhrabat z nich štosy starých letáků a časopisů, a využívat je jako balicí materiál. Teorie to není špatná, jenže to naráží ne jeden zásadní problém – znečištění a znehodnocení předmětů tiskařskou barvou. Ta navíc natolik páchne, že je to zkrátka neúnosné, a rozhodně to nevypovídá o vaší profesionalitě, ba spíše naopak. Měli byste na to jít jinak.
Kartonová vlna – vyřazený karton lze zpracovat do podoby vlnité hmoty, vzniklé prostříháním kartonu do drobných pásků. Tímto způsobem lze vyplnit prakticky jakoukoli krabici, pokud je v ní prázdné místo, a my chceme zajistit, aby odesílané zboží nebylo poškozeno při přepravě krabice mezi ostatními balíky. Jedinou nevýhodou kartonové vlny je její vyšší hmotnost, která může poškodit některé křehčí předměty uvnitř, proto je pro takovéto případy rozumnější využít nafukovací polštářky.
Nafukovací polštářky – kdo má stroj na nafukování polštářků, snadno si poradí prakticky s každou zásilkou. Polštářky vyplní jakoukoli krabici ještě lépe, než kartonová vlna, a navíc jsou lehoučké a prakticky nic nepoškodí. Stlačený vzduch je také dobrý tepelný izolant a krabici s polštářky není tak snadné promáčknout, ačkoli se zdá, že polštářky snadno propíchnete pouhým špendlíkem. Je to velmi efektivní výplňový materiál do krabic.
Tělíska Flo-pak – pro menší krabičky a křehké zásilky lze také použít drobná polystyrenová tělíska Flo-pak. Ta se vyrábí i z organického materiálu, například z kukuřičné krupice, biologicky rozložitelného odpadu, který můžete bez problémů vyhodit třeba doma na kompost. Jak vidíte, výplňových materiálů je celá řada, a je to rozhodně lepší volba, než riskovat zašpinění zásilky starými novinami, které se navíc válely kdoví kde.