V posledních letech si můžeme všimnout, že mnohé vysokoškolské humanitní obory jsou odsuzovány jako zbytečné. Mezi ně patří i kulturní antropologie. Mnoho lidí ji však odsuzuje, aniž by přesně věděli, proč. Koneckonců často ani netuší, čím se vlastně zabývá. Přitom nám právě ona nabízí odpovědi na poměrně důležité otázky.
Nejprve je nutné si zde říci, na co se tento obor vlastně zaměřuje. Antropologie je studie člověka, ta kulturní pak studuje jeho vztah ke kultuře. Jednoduše řečeno se snaží odhalit, co se skrývá za mnohými kulturními fenomény, které známe i dnes, a také říci, jak kultura ovlivňovala vývoj člověka i civilizace jako takové. Měla na ni totiž mnohem větší vliv, než by se nám mohlo zdát.
Abychom si to dokázali, stačí se podívat na nejrůznější náboženství. Kolik válek bylo vedeno právě kvůli nim? Kolik budov bylo postaveno? A to není nic proti tomu, jak ovlivnilo myšlení celých generací lidí, a to takovým způsobem, že následky vidíme ještě dnes. Právě z něj často totiž bereme naše morální hodnoty, ačkoliv tyto mají svůj pravý zdroj úplně jinde.
Co ale s těmito informacemi můžeme dělat? Lze je použít především k tomu, abychom se něčím takovým nenechali ovlivnit. Velmi často se stává, že se charismatičtí vůdci snaží získat naši přízeň, byť to jediné, o co jim jde, je moc. Kulturní antropologie nám pak jasně řekne, jaké jsou základní znaky takové situace.
Samozřejmě tyto výzkumy slouží k pochopení myšlení nás lití, toho, co nás dostalo tam, kde jsme teď. Pokud například víme, proč naši předci skutečně začali určitou tradici (a obvykle se ukáže, že je k tomu tehdy vedl nanejvýš pragmatický důvod), pak také můžeme lépe zhodnotit, zda má ještě dnes nějaký smysl a zda plní svůj účel.
Rozhodně se tedy nevyplatí tento obor zatracovat. Pro některé z nás může být totiž velice důležitý, a na tyto odborníky se velmi často obrací například archeologové. A dobře vědí, proč.